Dne 10. května 2016 navštívili žáci 9 .ročníků Základní školy Horšovský Týn partnerskou školu v bavorském Nabburgu.  Od našeho města je tato škola vzdálená 80 km a cesta autobusem nám trvala 80 minut.

Hned po příjezdu se nás ujala paní ředitelka Reil-Heining a provedla nás po školní budově, prohlédli jsme si některé odborné učebny a dozvěděli jsme se, jak funguje bavorské školství. Velmi nás zaujalo, že v celém Bavorsku platí zákaz používání mobilních telefonů ve škole. Děti přestávky tráví sportováním na školních hřištích, tedy hlavně pohybem. Moderní sportovní areál s nově zařízeným hřištěm na plážový volejbal jsme si také vyzkoušeli. Rozdělili jsme se do smíšených družstev a zahráli jsme si společně fotbal, basketbal a bosky v písku i beach-volleyball.

Po tělocviku jsme se šli naobědvat do pěkné školní jídelny, jídlo bylo velice chutné a jako sladká tečka přišla zmrzlina. Na závěr jsme si společně česko-německy zazpívali hymnu Evropské unie.

Následovala krátká procházka historickým centrem Nabburgu se zastávkou ve městském muzeu, kde nás ochotně provedl pan Josef Götz. V muzeu jsme obdivovali faunu a floru z okolí Nabburgu, především vycpaná zvířata, dále jsme se dozvěděli zajímavosti z historie města.

Svůj program jsme zakončili ve sportovní hale zápasem v kuželkách. Ze smíšených družstev byli vyhodnoceni nejlepší hráči, kteří si odvezli domů sladkou odměnu. Potěšilo nás, že vyhrál český žák Petr Štoger a na třetím místě se umístila Kristýna Záhořová, naši spolužáci z 9. A.

Po zápase jsme se už rozloučili s našimi německými přáteli a příjemně unaveni vyrazili na cestu domů.

Výlet se nám moc líbil a vydařil se nejen díky krásnému počasí. Chtěli bychom poděkovat paní učitelce Ježkové, která nám všechny společná setkání zajišťuje, paní učitelce Slovákové za doprovod a zpestření našeho společného dne hudbou.

Za všechny spokojené účastníky Sam Křapa a Tereza Sobotníková,

žáci 9. A ZŠ Horšovský Týn