Vernisáž výstavy žákovských prací v Plzni

Ve středu 2. září jsme my, žáci 7., 8. a 9. tříd ZŠ Horšovský Týn, vyrazili do Plzně – hlavního města kultury roku 2015, a to na vernisáž výstavy našich obrázků známých osobnosti a významných míst města Plzně.Jako poděkování jsme našim hostitelům na radnici společně zazpívali Ódu na radost, přidal se i biskup Mons. Radkovský. Výstava byla instalována počátkem srpna a trvá do konce září.

Poté jsme se vydali do Loosových interiérů. Architekt Adolf Loos měl na svou dobu moderní a nadčasové návrhy, využíval hlavně přírodní materiály tak, aby vše bylo praktické.

Nakonec jsme navštívili Masné krámy. Zde byly vystaveny obrazy od malíře Gottfrieda Lindauera, který portrétoval novozélandské Maory. Obrazy, které byly přivezeny z Nového Zélandu, jsou velmi cenným pokladem kmene Maorů a bylo velmi obtížné přesvědčit je o jejich zapůjčení, proto je tato výstava jedinečná. Na Maorech je zajímavé jejich tetování zvané „moko“, podle kterého se dá poznat, odkud člověk pochází, jaké má postavení, jestli má děti nebo také zda vykonal nějaký hrdinský čin. Tetování „moko“ je velmi bolestivé, do kůže se řeže kostí z velryby. Při tetovacích rituálech je velmi důležitá přítomnost šamana, který tetovaným dodává odvahu a dezinfikuje rány. Tohle všechno slavný malíř zachytil na svých obrazech. Na závěr prohlídky jsme měli možnost vyzkoušet si, jaký je to pocit mít při sobě amulety, které jsme poznávali podle hmatu a čichu. Velkou výzvou pro nás bylo také vytvoření vlastního „tetování“.

Naše velké poděkování patří paním učitelkám Slovákové a Štípkové, které nám tento výjezd zařídily. Byl to velmi pěkný zážitek, na který budeme dlouho rádi vzpomínat.

Za žáky 9. B Václava Baláková a Alexandra Vrbová